يراق الات پنجره دوجداره

یراق درب دوجداره

يراق الات پنجره دوجداره

پنجره دوجداره محوری

در بعضي از شرکت ها و کارخانه هاي توليد کننده درب و پنجره دوجداره upvc به علت دانش کم نيروي انساني و سهل انگاري در بخش مونتاژ يراق الات متاسفانه پس از مدتي استفاده از اين سيستم ها که مهم ترين بخش از جهت عايق بندي در پنجره دوجداره ميباشند دچار افت کيفيت در ساختار درب و پنجره هاي دوجداره يو پي وي سي شده و درب و پنجره‌هاي نصب شده از کارايي لازم برخوردار نبوده و در نتيجه اعتراض و نارضايتي مشتريان را به همراه دارد.
بدون ترديد نقش يراق ‌آلات در ساخت و مونتاژ در و پنجره يو پي وي سي و آلمينيوم با کيفيت و استاندارد را نمي‌توان کمرنگ کرد و بايد کيفيت يراق‌آلات را جدي گرفت.

تنوع رنگ یراق

در ابتدا به ويژه گي ها و کارايي يراق الات ميپردازيم:

تحمل وزن اولين نکته حائز اهميت در تمامي يراق‌آلات دو حالته مي‌باشد. ۸۰ کيلوگرم حداقل وزني است که اين سيستم از يراق‌آلات در اندازه ‌هاي مختلف بازشو بايد تحمل کند.
براي تحقق اين امر مقاومت، اندازه و وزن مناسب لولاها بايد مورد توجه قرار گيرد. و همچنين پيچ‌هاي رگلاژ لولاها نيز بايد از جنس مناسب برخوردار بوده تا در هنگام رگلاژ دچار هرز شدن رزوه‌ها نگردد.

يکي ديگر از مهم ترين که بايد در انتخاب اين دسته از يراق‌آلات پنجره دوجداره upvc و آلمينيوم مورد توجه قرار گيرد تست آب نمک مي باشد. انجام تست آب نمک جهت جلوگيري از فرسودگي و زنگ زدگي هنگام استفاده از اين يراق‌آلات در مناطق مرطوب مي‌باشد.
حداقل تست آب نمکي که مي‌بايست گواهي آن توسط آزمايشگاه‌هاي معتبر و مورد قبول RAL آلمان صادره شده باشد، برابر استاندارد معادل ۵۰۰ ساعت مي‌باشد.

پنجره یو پی وی سی ضد سرقت

مسئله ديگري که در اينجا مي‌توان به آن اشاره نمود آن است که به دليل تعداد زياد قطعات موجود در هر ست از اين نوع يراق‌آلات، بايد طراحي به گونه‌اي صورت پذيرفته باشد تا در هنگام مونتاژ، حداقل زمان را صرف نموده و سايز بندي به نحوي انجام شده باشد که مقرون به صرفه بوده و با تحت پوشش قرار دادن دامنه وسيعتري از اندازه‌ها، ضايعات يراق را حتي المقدور کاهش داده و موجب گران شدن يراق مصرفي در سايزهاي مختلف پنجره نگردد.
در استفاده از سيستم بازشوي دو حالته کوچکترين و بزرگترين سايز اسپانيولت‌هاي عرض و ارتفاع جزء مواردي است که مي‌بايست مورد توجه ويژه قرار گيرد و حتما مطابق جدول نمودار استاندارد ارائه شده توسط هر کمپاني توليد کننده آن مورد استفاده قرار گيرد.

یراق پنجره دوجداره

اسپانيولت‌هاي قفل مياني که در ارتفاع پشت و عرض پائين لنگه قرار مي‌گيرد در ارتفاع و عرض بزرگتر از ??? ميلي متر استفاده مي‌شوند تا مانع نفوذ گرد و غبار، باد و آب باران شده و هم زمان ضريب ايمني پنجره‌ها را نيز افزايش مي‌دهد.
گوشه‌هاي بالا و پائين مورد استفاده در يراق‌آلات دوحالته به جهت اهميت فراوان اين قطعات و نوع کاربرد آن‌ها که به عنوان مفاصل اصلي باعث گردش يراق و انتقال نيرو به تمامي قطعات مي‌شوند، بايد از لحاظ سايز، مقاومت و آلياژ مصرفي مورد توجه قرار گيرند تا در هنگام عملکرد دچار شکستگي و هرز شدن دندانه‌ها نگردد.
اسپانيولت‌هاي دو حالته بايد داراي شيارهايي باشند که بين صفحه اصلي و زيرين فاصله ايجاد نموده تا درهنگام اصطکاک، دستگيره روان تر عمل نموده و روکش يراق از بين نرود و باعث فرسودگي بين دو صفحه اسپانيولت نگردد.
اسپانيولت عرض اين سيستم بايد داراي ضامن امنيت باشد تا در هنگام باز شدن پنجره از بالا به صورت کلنگي اين ضامن عمل نموده و باعث قفل شدن دستگيره گردد.
لولاي بالاي قاب بايد داراي ضامن پين باشد تا پين به راحتي از جاي خود خارج نشود. رعايت نکردن اين امر مي‌تواند منجر به جدا شدن لنگه از قاب شده و موجبات خسارات جبران ناپذيري را فراهم آورد.
بازويي دو حالته بايد از دو نقطه قابل رگلاژ شدن باشد که يکي از آن‌ها جهت چپ و راست کردن بازشو پنجره و ديگري براي تنظيم فشار لنگه به فريم مي‌باشد. پيچ‌هاي استفاده شده در اين قطعات مي‌بايستي از مقاومت کافي برخودار بوده تا در هنگام رگلاژ رزوه پيچ هرز نگرديده و يراق دچار مشکل نشود.

یراق الات روتو المان

لولاي پائين که روي قاب مونتاژ مي‌گردد، به دليل تمرکز فشار زياد لنگه بر روي آن مي‌بايست داراي پايه‌هاي بلند و مقاوم بوده و در داخل گالوانيزه بکار رفته در داخل قاب پنجره قرار گيرد. متاسفانه اخيراً در يراق‌آلات بي کيفيت موجود در بازار ملاحظه گرديده که اين قطعات از لولاها حذف و لولاها بدون پايه مي‌باشند که اين امر بدون شک منجر به کاهش تحمل وزن لولاها مي‌گردد و داراي يک پيچ رگلاژ جهت تنظيم لنگه به چپ و راست مي‌باشد.
لولاي پائين لنگه نيز بايد داراي دو پيچ رگلاژ باشد که يکي بالاي لولا عهده دار بالا و پائين کردن لنگه باشد و ديگري روي لولا در قسمت پائين مسئوليت تنظيم فشار لنگه به فريم را عهده دار باشد. روکش لولاها بايد از جنس مرغوب و با تکنولوژي دقيق صورت گرفته باشد تا به مرور زمان دچار تغيير رنگ و حالت نشود.
نکته آخر قفل امنيتي است که روي اسپانيولت قرار مي‌گيرد و جهت قفل شدن دستگيره مورد استفاده قرار مي‌گيرد و بايد اين قابليت را دارا باشد که در هنگام بسته شدن پنجره، لنگه را کاملا در محل استاندارد خود هدايت نموده و مانع نفوذ گرد و غبار، آب و صدا گردد.

تعویض پنجره های قدیمی در <a href=کرج” width=”300″ height=”200″ />

عدم رعايت ملاک ‌ها و معيارهاي دقيق موثر بر کيفيت و استاندارد يراق‌ آلات پنجره دوجداره مي تواند تاثير مستقيم و منفي بر کيفيت در و پنجره داشته باشد. به دليل باز و بسته شدن هميشگي در و پنجره‌هاي UPVC يراق‌آلات نقش مهم و اساسي در کيفيت درب و پنجره ها دارند و در واقع مي توان گفت که انتخاب يک يراق مطابق با استاندارد جهاني و البته نصب صحيح آن مي تواند تضميني بر ارتقاي کيفيت در و پنجره دوجداره UPVC باشد.